• راهبردهای مذهبی امام هادی (ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
    اتحاد و انسجام اسلامی یکی از نیازهای اساسی مسلمانان و مایه عزت و ترقی جامعه آنان است. در آموزه‌های قرآن و سیره معصومان (ع) نیز بر اتحاد تأکید شده و راهکارهای متفاوتی برای تحقق آن توصیه شده است. در این میان سیره امام هادی (ع)و اهتمام ایشان به برقراری وحدت و انسجام مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • امام هادی علیه‌السلام و گسترش شبکه‌های شیعه در قم، ری و خراسان
    اتحاد و انسجام اسلامی یکی از نیازهای اساسی مسلمانان و مایه عزت و ترقی جامعه آنان است. در آموزه‌های قرآن و سیره معصومان (ع) نیز بر اتحاد تأکید شده و راهکارهای متفاوتی برای تحقق آن توصیه شده است. در این میان سیره امام هادی (ع)و اهتمام ایشان به برقراری وحدت و انسجام مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • ویژه نامه زیارت غدیریه

اخبار > «زیارت غدیریه» امام هادی(ع)؛ گنجینه استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت امیرالمؤمنین(ع)
 


شماره خبر :١١٣٢٧٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/02/31    ا   ١٧:٤٥
 
«زیارت غدیریه» امام هادی(ع)؛ گنجینه استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت امیرالمؤمنین(ع)
زیارت غدیریه انشای ایشان در مدینه و در زمان انتقال به سامرا بوده و حاوی استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت حضرت امیرالمؤمنین(ع) است.
شبکه و پایگاه تخصصی امام هادی علیه السلام : «زیارت غدیریه» امام هادی(ع)؛ گنجینه استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت امیرالمؤمنین(ع)

دانلود زیارت غدیریه امام هادی
حجت الاسلام رفیعی پور زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه را از جمله یادگارهای معنوی امام علی النقی(ع) برشمرد و اظهار کرد: زیارت غدیریه انشای ایشان در مدینه و در زمان انتقال به سامرا بوده و حاوی استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت حضرت امیرالمؤمنین(ع) است.


حجت الاسلام و المسلمین سیدهادی رفیعی پور، رئیس مؤسسه «پیام امام هادی(ع)»، اظهار کرد: مقام و جایگاه حضرت امام علی النقی الهادی(ع) آنقدر والا و رفیع بوده که در زمان حیات پدر بزرگوار ایشان، امام جواد(ع)، خلیفه زمان یعنی معتصم عباسی، درصدد بود که ایشان را نسبت به پدران آن بزرگوار از ائمه اطهار(ع) بدخواه و بدگمان کند.
 
وی در ادامه این مطلب عنوان کرد: خلیفه زمان با این قصد نامه ای به والی مدینه می نویسد تا ناصبی ترین عالم مدینه را استاد علی بن محمد(ع) قرار دهد و ایشان را از همان کودکی نسبت به ائمه اطهار(ع) بدبین کند. پس از نگارش این نامه حاکم مدینه، یکی از بزرگان علمای آن شهر یعنی جنیدی را برحسب ظاهر استاد قرآن و معارف دینی امام(ع) قرار می دهد؛ زمانی که امام هادی(ع) 6 یا 7 ساله بوده اند.

 
این محقق و پژوهشگر ادامه داد: زمانی که جنیدی کار خود را آغاز می کند تا قرآن را به ایشان تعلیم کند، امام هادی(ع) او را خطاب قرار می دهد که از کدام قسمت می خواهی آغاز کنی؟ تأویل آیات، ادبیات آیات، تاریخ آیات یا ... . هر هفته ای که جنیدی خدمت ایشان می رسیده، ارادتش نسبت به امام(ع) بیشتر می شده و دانش امام روز به روز باعث حیرت و شگفتی او می شده است.
 
وی در ذکر ادامه این داستان افزود: روزی حاکم وقت از جنیدی می پرسد که این کودک (امام هادی(ع)) تحت تعلیم و آموزشت چگونه است؟ جنیدی از این تعبیر برآشفته شده و می گوید: می گویی این کودک؟! و نمی گویی این پیر! نمی دانم این کودک این علم ها را در این مدینه از کجا آورده است؛ داناتر از من نسبت به علم و ادب در مدینه نیست، اما هرچه را که من می خواهم بگویم، بهتر، کامل تر و صحیح تر از آن را این کودک به من می گوید! و این جنیدی پس از مدتی شیعه می شود.
 
حجت الاسلام رفیعی پور در ادامه سخنان خود بیان کرد: علاوه بر جنبه علمی امام(ع) که حتی از زمان کودکی ایشان نمایان بوده است، باید به اداره امت اسلامی در زمان ایشان با وجود تمام حصرها و محدودیت ها نیز اشاره کرد. زمانی که امام(ع) را به سامرای تحت اشراف خلیفه، منتقل می کنند، حضرت با آن که در حصر بودند، امت اسلامی را هدایت می کردند و نمایندگانی در کشورهای مختلف داشتند.
 
وی افزود: از آثار مشهور منسوب به این امام همام(ع)
زیارت جامعه کبیره است که یک دوره کامل امام شناسی بسیار دقیق و والاست که بسیار مشهور است. کافی است تنها به دو جمله این زیارت یعنی «کلامکم نور و امرکم رشد» توجه کنیم تا به این نکته مهم پی ببریم که ائمه(ع) مانند پیامبر(ع) همگی «وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَی»(نجم/3 و 4) هستند و گفتار آنان وحی گونه بوده و نور هدایت و ارشاد و برهان است و رشد فرد و جامعه در متابعت از اوامر ایشان است.
 
رئیس مؤسسه «پیام امام هادی(ع)» در بخشی از سخنانش خاطرنشان کرد: برخی از کسانی که امام شناسی آنان ضعیف است و ائمه(ع) را به آن اوصافی که دارند، نمی توانند بپذیرند و ایشان را مانند یک فرد عادی محسوب می کنند، تصور می کنند که در این
زیارت مبالغه شده است؛ حال آن که به هیچ وجه چنین نیست و اگر کسی امام شناسی درستی داشته باشد، مشاهده می کند که این مقامات واقعی ائمه است که با این الفاظ زیبا بیان شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: از دیگر یادگارهای امام علی النقی(ع)
زیارت حضرت علی(ع) در روز عید غدیر خم است که این زیارت در آثاری چون مفاتیح الجنان، جلد دوم موسوعه زیارات المعصومین(ع)، آثار علامه مجلسی و... ذکر شده است. سند این زیارت بسیار دقیق است و بنده در روزهای عید غدیر به دوستانم توصیه می کنم که این زیارت غدیریه را که انشای حضرت امام هادی(ع) در مدینه و در زمان انتقال ایشان به سامراست، مطالعه کنند؛ چراکه این زیارت حاوی استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت مولای متقیان امام علی(ع) است.
 
این محقق و پژوهشگر درباره اهانت صورت گرفته به ساحت مقدس این امام همام(ع) عنوان کرد: این امواج در طول تاریخ همواره بوده و افراد معلوم الحالی در هر زمانی به یک یا چند امام از ائمه طاهرین جسارت کرده اند. این حرکات گرچه برای همه دوستداران اهل بیت(ع) و حتی دوستداران عدالت و انسانیت سنگین و سخت است، اما معمولاً اثر معکوس داشته است؛ بدین صورت که در اثر این جسارت ها گروهی از دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به تکاپو می افتادند و جنبه های مثبت و دلایل حقانیت ایشان را آشکار می کردند.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: تمامی ائمه مظلوم و غریب بوده اند، اما به ویژه سه امام بزرگوار، یعنی امام جواد(ع)، امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) بسیار غریب هستند و بسیار کمتر درباره ایشان سخن گفته می شود. خداوند ان شاء الله بدخواهان را به جزای عملشان برساند: «یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ؛ می خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و حال آنکه خدا گر چه کافران را ناخوش افتد نور خود را کامل خواهد کرد»(الصف/8).

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
تازه ها
راهبردهای مذهبی امام هادی (ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
امام هادی علیه‌السلام و گسترش شبکه‌های شیعه در قم، ری و خراسان
ظهور حضرت هادى، غروب هجران است
بیان واقعیت‌های عالم در «زیارت جامعه کبیره»/ دلیل وقوع کرامات توسط امام هادی(ع)
برنامه پاکیزه پیرامون امام هادی (ع) ویژه اندروید
برنامه زندگینامه امام هادی علیه السلام (علی النقی)
ویژه نامه میلاد امام هادی علیه اسلام
دانلود والپیپرهای ولادت امام هادی (علیه السلام)
رمزگشانی امام هادی علیه السلام از راز روزهای هفته
ویژه نامه ماه خدا در سیره امام خوبی ها امام هادی علیه السلام
ویژه نامه زیارت غدیریه
پیام‏های تبریک به مناسب میلاد امام هادی علیه السلام
نرم افزار ره توشه ذاکرین دو + دانلود
فراخوان شعر با موضوع امام رضا ، امام هادی ، امام جواد، امام حسن عسگری علیهم السلام
ارائه 42 هزار کتاب اسلامی در سایت‌ امام هادی (ع)
مبلغی که از سوی امام هادی(ع) به ری آمد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در واحد سمنان آغاز به کار کرد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در سمنان برگزار می شود
انسان 250 ساله ، کتابی که باید خواند + دانلود
هدیه امام هادی (ع)به اهل تهران
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع)
امام جواد علیه‌السلام؛ دشمن نفاق
میلاد امام دهم شیعیان امام علی النقی فرخنده باد
گفتار از استاد رحیم پور ازغدی پیرامون اهانت به پیامبر اعظم + دانلود
كنگره سراسری امام محمدتقی(ع) در خرم‌آباد برگزار می‌شود
تعداد برگزیدگان کنگره ملی شعر امام هادی (ع) به 15 نفر افزایش یافت
همایش ملی سیره پژوهی امام هادی برگزار می شود
یك بهانه دست خدا بدهید
طراحان و بازیگران کمپین امام نقی چه کسانی بودند؟ + تصاویر
تخریب بزرگترین حرم شیعیان در شمال آفریقا + فیلم و تصاوير
بقیع از آغاز تا همین امسال
کنگره بین المللی امام علی النقی
زندگاني امام علي الهادي عليه السلام
شرح حدیثی از امام هادی علیه السلام توسط آیت‌ الله مجتبی تهرانی
اصابت گلوله خمپاره به شهر كاظمين 7 شهيد و 40 مجروح برجاي گذاشت
اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
هدف اصلي هتک حرمت‌ ها مخالفت با ولايت ائمه (ع) است
بازی آن‌لاین "شلیک به مرتد" + لینک
شعبده باز گستاخ و معجزه امام
15 فضیلت امام هادی علیه السلام