• راهبردهای مذهبی امام هادی (ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
    اتحاد و انسجام اسلامی یکی از نیازهای اساسی مسلمانان و مایه عزت و ترقی جامعه آنان است. در آموزه‌های قرآن و سیره معصومان (ع) نیز بر اتحاد تأکید شده و راهکارهای متفاوتی برای تحقق آن توصیه شده است. در این میان سیره امام هادی (ع)و اهتمام ایشان به برقراری وحدت و انسجام مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • امام هادی علیه‌السلام و گسترش شبکه‌های شیعه در قم، ری و خراسان
    اتحاد و انسجام اسلامی یکی از نیازهای اساسی مسلمانان و مایه عزت و ترقی جامعه آنان است. در آموزه‌های قرآن و سیره معصومان (ع) نیز بر اتحاد تأکید شده و راهکارهای متفاوتی برای تحقق آن توصیه شده است. در این میان سیره امام هادی (ع)و اهتمام ایشان به برقراری وحدت و انسجام مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • ویژه نامه زیارت غدیریه

محتويات مرتبط
اخبار > اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
 


شماره خبر :١٢٠٨٥٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/03/16    ا   ٠٧:٤٠
 
حجت الاسلام و المسلمين عليرضا پناهيان:
اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
حجت الاسلام و المسلمين عليرضا پناهيان که در جلسات هفتگي هيئت محبين اهلبيت در شهر مقدس قم، بحث «قدرت اجتماعي» را دنبال مي‌کند، در سخنراني اين هفته خود ضمن اشاره به اهانت‌هاي اخير به ساحت مقدس ائمه رضوي(ع) و بويژه امام هادي(ع) با بيان اينکه پايه‌هاي قدرت اجتماعي شيعه و «ولايت فقيه» در زمان امام هادي(ع) تثبيت شد، گفت: اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود، چون ايشان معارف شيعي را تبديل به قدرت اجتماعي کرد.
شبکه و پایگاه تخصصی امام هادی علیه السلام : اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود

حجت الاسلام و المسلمين عليرضا پناهيان که در جلسات هفتگي هيئت محبين اهلبيت در شهر مقدس قم، بحث «قدرت اجتماعي» را دنبال مي‌کند، در سخنراني اين هفته خود ضمن اشاره به اهانت‌هاي اخير به ساحت مقدس ائمه رضوي(ع) و بويژه امام هادي(ع) با بيان اينکه پايه‌هاي قدرت اجتماعي شيعه و «ولايت فقيه» در زمان امام هادي(ع) تثبيت شد، گفت: اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود، چون ايشان معارف شيعي را تبديل به قدرت اجتماعي کرد.در ادامه فرازهايي از سخنان ايشان را مي‌خوانيد:

فکر و فرهنگ شيعه قابليت زيادي براي تبديل شدن به قدرت اجتماعي و سياسي دارد

برخي از فرهنگ‌ها و تفکرات اين قابليت را ندارند که به قدرت اجتماعي و اقتدار سياسي منجر شوند. مثلاً وقتي در فرهنگ مسيحي گفته مي‌شود «اگر کسي به تو سيلي زد، به او اجازه بده يک سيلي ديگر نيز به آن طرف صورت تو بزند» اين طرز تفکر و فرهنگ برآمده از آن، هيچ‌گاه تبديل به قدرت اجتماعي و سياسي نخواهد شد. اگر هم زماني کليسا قدرت داشت ناشي از تزوير بود نه حقيقت چنين تفکري.

فکر و فرهنگ شيعي، قابليت بسيار فراواني دارد که تبديل به قدرت اجتماعي شود. نمونه ساده اين مطلب، بحث خمس است که به امام معصوم و نايب او، نوعي قدرت اجتماعي مي‌دهد. ما در جريان انقلاب ديديم که حضرت امام(ره) چگونه از اين قدرت استفاده کردند. وقتي امام حکم دادند که کارکنان شرکت نفت، در سر کار خود حاضر نشوند، طبيعتاً اين کارکنان ديگر حقوقي دريافت نمي‌کردند و لذا امام دستور دادند از محل خمس، به آنها حقوق داده شود.

راز اسلام سياسي امام(ره) اين بود که فکر و فرهنگ شيعي، قدرت سياسي به همراه مي‌آورد

احکام خمس و زکات، حج و جهاد، امامت جماعت، نماز جمعه، مرجعيت و تمام اخلاقيات و عرفان شيعي همه نشان مي‌دهد که فکر و فرهنگ شيعي اين قابليت را دارد که توليد قدرت کرده و تبديل به اقتدار اجتماعي شود. راز اسلام سياسي حضرت امام(ره) همين بود. به همين خاطر بود که حضرت امام مي‌فرمود: «و اللَّه اسلام تمامش سياست است. اسلام را بد معرّفى كرده‏اند.»(صحيفه امام/ج‏1/ص270) همچنين مي‌فرمايند: «اسلام دين سياست است قبل از اينكه دين معنويات باشد»(صحيفه امام/ج‏6/ص 467)

جنس مقدسات شيعي، نتيجه‌اش قدرت و سياست است. سياست يعني مديريت اين قدرت تا به دست نااهلان نيفتد و به دست اهلش سپرده شود. جنس روضه اباالفضل العباس، و عشق به او، عشق به «قدرت اسلام» است. وقتي در زيارت عاشورا مي‌گوييم: «اني سلم لمن سالمکم» يا وقتي مي‌گوييم «وليّ لمن والاکم» يعني ما در کنار امام حسين(ع)، با محبين امام حسين(ع) نيز رابطه داريم و اين خودش يک شبکه اجتماعي مستحکم را پايه گذاري مي‌کند.

چرا اصلاح‌طلب‌ها مدام در روزنامه‌هاي خود بر اين موضوع تأکيد مي‌کردند که «ما بايد از سياست، قداست‌زدايي کنيم!» چون مي‌خواستند حمايت فرهنگ شيعي را از محور نظام يعني «ولايت» بگيرند. وقتي قداست ولي امر شکسته شد، ديگر هر کاري که مستکبران بخواهند انجام خواهد گرفت. به همين دليل بود که جريان‌هاي غرب‌گرا اين‌قدر سعي مي‌کردند از سياست، قداست زدايي کنند.

پايه‌هاي قدرت اجتماعي شيعه و «ولايت فقيه» در زمان امام هادي(ع) تثبيت شد

امام هادي(ع) با همه محدوديت‌هايي که داشتند بيش از امامان گذشته موفق شدند «شبکه وکالت» را در ميان جوامع مؤمنين گسترش دهند و مسئله «وکالت رسميِ امام» که بار حقوقي و اجتماعي داشت در زمان ايشان بيش از پيش تثبيت شد و در اوج رسميت قرار گرفت. مثلاً مسئله جمع‌آوري خمس و پرداخت‌هايي که مي‌تواند به رهبري جامعه کمک کند و براي امام، قدرت اقتصادي ايجاد کند، و يا رجوع دادن شيعيان در شهرهاي مختلف به افرادي که از سوي ايشان منصوب شده بودند، به جامعه شيعي اقتدار خاصي بخشيده بود.

مي‌توان گفت بحث مرجعيت تقليد و بحث نيابت از امام زمان(ع) به صورت نايب عام، که تبلور نهايي‌ و تکامل يافته‌اش مسئله ولايت فقيه است، به‌صورت جدّي در زمان امام هادي(ع) پايه‌گذاري شد و پايه‌هاي ولايت فقيه در زمان ايشان تثبيت گرديد. درست است که امام صادق(ع) شاگردان بسياري داشتند و موج اقبال به امام صادق(ع) فراوان بوده است اما نهادينه شدنِ جريان وکالت و نيابت، در زمان امام صادق(ع) نبوده است، بلکه اين جريان در زمان امام هادي(ع) به اوج خود رسيد و تثبيت شد.

شايد اهانت نسبت به امام هادي(ع) ناشي از اين باشد که ايشان پايه‌هاي قدرت شيعه را تثبيت کردند

· با توجه به اينکه در زمان امام هادي(ع) بحث وکالتِ رسمي و نيابتِ عام، تثبيت شده است و ايشان شرايط را براي قدرت يافتن شيعه ايجاد کردند، شايد بتوان گفت اين جسارتي که به امام هادي(ع) کردند ناشي از کينه‌اي باشد که به همين خاطر در دل دشمنان ايجاد شده است. اگر در پشت قضيه توهين به امام هادي(ع) يک اتاق فکري وجود داشته باشد، مي‌توان گفت که آن اتاق فکر به موضوع نقش امام هادي(ع) در قدرت بخشيدنِ به جامعه شيعي واقف بوده است و مي‌دانسته که بايد از ميان ائمه هدي(ع) امام هادي(ع) را هدف بگيرد.

البته شايد به طور قطع نتوان گفت که اهانت به امام هادي(ع) به اين خاطر است و بعيد است دستگاه استکبار اين‌قدر عقلش برسد، اما بايد بدانيم که دشمنان ما خيلي دقيق‌تر و بيشتر از ما در مورد دين و جامعه ما مطالعه مي‌کنند.

دشمنان ما و به‌طور مشخص يهودي‌هاي صهيونيست بسيار دقيق اسلام‌شناسي مي‌کنند و اوضاع ما را خيلي دقيق مورد بررسي قرار مي‌دهند و به طرز نامحسوسي در ميان ما نفوذ مي‌کنند. به گونه‌اي که بسياري از مؤمنين که ممکن است اهل فضل نيز بوده و در بالاترين مدارج علمي باشند گاهي متوجه نباشند که دارند در زمين دشمن بازي مي‌کنند و دشمن دارد با چند واسطه آنها را مديريت مي‌کند. به همين دليل اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود، چون ايشان معارف شيعي را تبديل به قدرت اجتماعي کرد.

وقتي اهانت به امام علي النقي(ع) را شنيدم به ياد «آقاي گنجي» افتادم که اولين دست از اين‌گونه اهانت‌ها به ائمه هدي(ع) را او انجام داد. يکي از حرف‌هايي که او مي‌گفت اين بود که «اکثر عقايد شيعه مربوط به زمان امامان نبوده بلکه اينها را در دوران صفويه درست کرده‌اند!»

وقتي عقايد خاص شيعي را که در زمان امام هادي(ع) تثبيت شده است (مانند تثبيت پايه‌هاي ولايت فقيه و نيابت عام) به دوران صفويه نسبت مي‌دهند، معلوم مي‌شود اينها از اين نقطه ضربه خورده‌اند. آنها علي‌القاعده بايد خيلي از امام هادي(ع) عصباني باشند.

البته بنده هم مي‌گويم «ممکن است» دشمنان ما اين‌قدر فهم و شعور نداشته باشند که عقلشان به اينجاها برسد، اما نقش ابليس رجيم را در اين ميان نبايد ناديده گرفت. شيطان در تمام انحراف‌ها و عنادها در طول تاريخ حيات بشر نقش دارد. و او تمام اين نکات را واقف است.

همان ابليسي که «فتنه شيعه هفت امامي» را رقم زد، طراحي چنين نقشه‌هاي شومي را نيز مي‌تواند صورت دهد. ممکن است بني‌العباس عقل‌شان نرسيده باشد به اينکه فتنه هفت امامي را ايجاد کنند، ولي ابليس در رأس همه آنها حتماً فهميده بود که دقيقاً دارد چکار مي‌کند.

همان‌طور که مي‌دانيد، يکي از سخت‌ترين امتحان‌هاي شيعه، ماجراي مذهب «واقفيه» است که اين امتحان موجب شد عده‌اي از شيعيان «هفت امامي» شوند.

شيعه‌اي که فقط تا امام هفتم را قبول داشته باشد، شيعه‌اي است که براي ابليس بي‌ضرر است. اينکه شيعه، از امام هفتم به بعد را قبول نداشته باشد، براي ابليس خيلي مهم بود. چرا؟ چون تلاش ابليس در اين راستا بود که فرهنگ شيعي که در زمان امام صادق(ع) نشر پيدا کرده بود تبديل به قدرت براي شيعه نشود.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
تازه ها
راهبردهای مذهبی امام هادی (ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
امام هادی علیه‌السلام و گسترش شبکه‌های شیعه در قم، ری و خراسان
ظهور حضرت هادى، غروب هجران است
بیان واقعیت‌های عالم در «زیارت جامعه کبیره»/ دلیل وقوع کرامات توسط امام هادی(ع)
برنامه پاکیزه پیرامون امام هادی (ع) ویژه اندروید
برنامه زندگینامه امام هادی علیه السلام (علی النقی)
ویژه نامه میلاد امام هادی علیه اسلام
دانلود والپیپرهای ولادت امام هادی (علیه السلام)
رمزگشانی امام هادی علیه السلام از راز روزهای هفته
ویژه نامه ماه خدا در سیره امام خوبی ها امام هادی علیه السلام
ویژه نامه زیارت غدیریه
پیام‏های تبریک به مناسب میلاد امام هادی علیه السلام
نرم افزار ره توشه ذاکرین دو + دانلود
فراخوان شعر با موضوع امام رضا ، امام هادی ، امام جواد، امام حسن عسگری علیهم السلام
ارائه 42 هزار کتاب اسلامی در سایت‌ امام هادی (ع)
مبلغی که از سوی امام هادی(ع) به ری آمد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در واحد سمنان آغاز به کار کرد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در سمنان برگزار می شود
انسان 250 ساله ، کتابی که باید خواند + دانلود
هدیه امام هادی (ع)به اهل تهران
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع)
امام جواد علیه‌السلام؛ دشمن نفاق
میلاد امام دهم شیعیان امام علی النقی فرخنده باد
گفتار از استاد رحیم پور ازغدی پیرامون اهانت به پیامبر اعظم + دانلود
كنگره سراسری امام محمدتقی(ع) در خرم‌آباد برگزار می‌شود
تعداد برگزیدگان کنگره ملی شعر امام هادی (ع) به 15 نفر افزایش یافت
همایش ملی سیره پژوهی امام هادی برگزار می شود
یك بهانه دست خدا بدهید
طراحان و بازیگران کمپین امام نقی چه کسانی بودند؟ + تصاویر
تخریب بزرگترین حرم شیعیان در شمال آفریقا + فیلم و تصاوير
بقیع از آغاز تا همین امسال
کنگره بین المللی امام علی النقی
زندگاني امام علي الهادي عليه السلام
شرح حدیثی از امام هادی علیه السلام توسط آیت‌ الله مجتبی تهرانی
اصابت گلوله خمپاره به شهر كاظمين 7 شهيد و 40 مجروح برجاي گذاشت
اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
هدف اصلي هتک حرمت‌ ها مخالفت با ولايت ائمه (ع) است
بازی آن‌لاین "شلیک به مرتد" + لینک
شعبده باز گستاخ و معجزه امام
15 فضیلت امام هادی علیه السلام