• راهبردهای مذهبی امام هادی (ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
    اتحاد و انسجام اسلامی یکی از نیازهای اساسی مسلمانان و مایه عزت و ترقی جامعه آنان است. در آموزه‌های قرآن و سیره معصومان (ع) نیز بر اتحاد تأکید شده و راهکارهای متفاوتی برای تحقق آن توصیه شده است. در این میان سیره امام هادی (ع)و اهتمام ایشان به برقراری وحدت و انسجام مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • امام هادی علیه‌السلام و گسترش شبکه‌های شیعه در قم، ری و خراسان
    اتحاد و انسجام اسلامی یکی از نیازهای اساسی مسلمانان و مایه عزت و ترقی جامعه آنان است. در آموزه‌های قرآن و سیره معصومان (ع) نیز بر اتحاد تأکید شده و راهکارهای متفاوتی برای تحقق آن توصیه شده است. در این میان سیره امام هادی (ع)و اهتمام ایشان به برقراری وحدت و انسجام مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • ویژه نامه زیارت غدیریه

اخبار > کتاب حیاة الامام الهادی علیه السلام
 


شماره خبر :٣٧٤٧٣١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/03/24    ا   ٠٨:٢٤
 
کتاب حیاة الامام الهادی علیه السلام
چاپ نخست کتاب «حیاة الامام الهادی(ع)» تالیف محمدجواد المروجی الطبسی از سوی موسسه بوستان کتاب به زبان عربی منتشر و روانه بازار نشر شد.
شبکه و پایگاه تخصصی امام هادی علیه السلام : کتاب حیاة الامام الهادی علیه السلام

چاپ نخست کتاب «حیاة الامام الهادی(ع)» تالیف محمدجواد المروجی الطبسی از سوی موسسه بوستان کتاب به زبان عربی منتشر و روانه بازار نشر شد.

اثر حاضر که یکی از مجلدات موسوعه بزرگی درباره زندگی اهل بیت(ع) است، پژوهشی موضوعی کاملی به حساب می آید که حیات پربرکت امام هادی(ع) از ولادت تا شهادت را در برمی گیرد.

هنگام خواندن این کتاب، در حضور امامی از ائمه اهل بیت(ع) هستیم که فضایل و علوم ایشان دنیا را پر و زندگی خود را به پیشگاه خداوند هدیه کرده است و بالاترین صمیمیت و اخلاص را نسبت به حق ابراز داشته اند. او امام دهم علی الهادی(ع) همنام جدش امام امیرالمومنین علی(ع)، راهنمای حکمت و عدالت اجتماعی در زمین است که در ناشناخته ماندن شخصیت و مبرا بودن از هر انگیزه مادی همانند اوست. کسی درباره این امام بزرگ نگفته که وی به خواهشی از خواهش های هوا و هوس پاسخ گفته یا در برابر گرایشی از گرایش های نفسانی سر تسلیم فرود آورده باشند، بلکه تنها اطاعت خدا را بر هر چیزی مقدم داشته و با عشق به خدا شب ها را به عبادت و راز و نیاز و شب زنده داری گذرانیده اند.

ایمان به خدا در اعماق جان و ژرفای وجودشان ریشه دوانده بود، به طوری که از بارزترین ویژگی ها و روشنترین فضیلت های ایشان شده بود. از ادعیه شریفه و مناجات های حکیمانه و فرازهای ارزشمند در فلسفه توحید به قدری از آن وجود گرامی رسیده که خود دلیل بر آن است که وی از نخستین راهنمایانی است که مشعل هدایت و ایمان را در زمین بر افراشت.

خداوند، علم و حکمت را بر ائمه اهل بیت(ع) ارزانی داشته و از دانش و فضیلت به قدری عطا کرده که کسی از جهانیان را نداده است و به قدری از علوم و معارف از آنان به یادگار مانده که باعث فخر و مباهات است، ائمه هدی(ع) همگی به این ویژگی ممتازند. امام جواد(ع) در نوجوانی، زمام امور دینی و مرجعیت عامه امت را در موقعی که عمر شریفش هفت سال و چند ماه بود، بر عهده گرفت، پیچیده ترین مسائل فلسفی، کلامی و فقهی را از آن بزرگوار می پرسیدند و ایشان چون دانشمندی متبحر و متخصص به همه آنها پاسخ می دادند و طبیعی است که هیچ دلیلی برای این کار نمی توان یافت جز آن عقیده ای که شیعه امامیه دارد؛ مبنی بر این که خداوند متعال قدرت فوق العاده ای از علوم و آگاهی ها را به ایشان مرحمت کرده است، همچنان که بر پیامبران و فرستادگان اولوالعزم خود عنایت کرده بود.

همان طور که امام جواد(ع) از نظر مواهب و خصوصیات شخصی اعجوبه دنیا بودند، فرزندش امام هادی(ع) نیز چنین بودند. ایشان در سن نوجوانی به غم وفات پدرشان مبتلا شدند. فقها و دانشمندان شیعه که بیشترین احتیاط را درباره امامت داشتند، به آن بزرگوار مراجعه کردند و با نهایت دقت و کنجکاوی در امر امامت، بررسی و دقت می کردند و چون دلایل قطعی بر امامت آن حضرت در نظر آنها ثابت شد، آنگاه اعتقاد پیدا کردند.

از امام هادی(ع) آن قدر فضل و دانش و مهارت در علوم قرآن و سنت بروز کرد که باعث حیرت افکار همه عقلای زمان شد و در همه محافل و مجالس نواحی مختلف جهان اسلام، پیوسته سخن از آثار علمی بی حد و حصر آن حضرت بود.

اثر حاضر، نخستین کتابی نیست که درباره زندگانی امام علی الهادی(ع)، فراهم شده است. علامه محقق شیخ ذبیح الله کتابی را به صورت جامع و گسترده، درباره آن بزرگوار تالیف کرده و جلد سوم از کتاب خود، به نام «مآثرالکبراء» را که در آن از شهر سامراء سخن گفته، به امام هادی(ع) اختصاص داده است. همچنین استاد عبدالرزاق شاکر بدری شافعی کتابی به نام «سیرة الامام العاشر علی الهادی» تالیف کرده است. «تحلیلی از زندگانی امام هادی(ع)» تالیف باقر شریف قرشی ترجمه محمدرضا عطایی نیز، کتابی دیگر درباره این امام همام است.

کتاب هایی که درباره این امام بزرگوار، نوشته شده اند، به صورت قطعی نمی توانند به تمام آثار و شوون زندگی آن حضرت اشاره داشته باشند، بلکه شعاع ها و یادداشت های ناچیزی درباره برجستگی های شخصیت والای آن امام بزرگوار به حساب می آیند. آن شخصیت امتداد ذاتی از زندگانی پدران بزرگوارشان است که جامع فضایل دنیا و مکارم نخبگان دنیا بودند.

سرانجام دنیا به ولادت امام هادی(ع) روشن شد، زنی در آن روزگار فرزندی را چون آن بزرگوار در علم و تقوا و پرهیزگاری نزاده بود. امام هادی(ع) در محل «بصریا» از نواحی مدینه به دنیا آمد و به حکم وراثت، جامع جمیع خصلت های نیکو و بزرگی و بزرگواری بود.

امام جواد(ع) مراسم شرعی را نسبت به مولود مسعود خویش اجرا فرمودند؛ به گوش راست او اذان و به گوش چپش اقامه گفتند و دستور دادند که در روز هفتم ولادت، مراسم ختنه به جا آوردند و سر کودک را تراشیدند و هموزن آن را نقره، به مستمندان صدقه دادند و به گوسفند نری او را عقیقه کردند، همان طوری که رسم دیرینه امامان اهل بیت(ع) بود و همه آنها این مراسم را برای فرزندانشان هنگام ولادت اجرا می کردند.

بیشتر مورخان برآنند امام هادی(ع) در سال 212 هجری به دنیا آمدند و بعضی گفته اند در سال 214 هجری متولد شدند و درباره ماه و روزی که آن بزرگوار تولد یافتند نیز اختلافاتی وجود دارد؛ در روز 27 ذیحجه، در روز 23 ماه رجب، روز دوشنبه یا سوم ماه رجب. ولی بعضی از مصادر همین قدر نوشته اند که در ماه رجب به دنیا آمدند و لکن روز تولد را برای ما تعیین نکرده اند. در بعضی از ادعیه نیز به صراحت چنین آمده است: «اللهم انی اسئلک بالمولودین فی رجب، محمدبن علی الثانی و علی بن محمد المنتجب» و برخی از کتاب ها نیز از روز و ماه تولد آن حضرت چیزی ننوشته اند و به همین قدر بسنده کرده اند که آن بزرگوار در مدینه به دنیا آمدند.

نکته قابل توجه این که در کنیه نهادن برای کودک نوعی از احترام نهفته  و این موضوع از مواردی است که به رشد شخصیت کودک و تکامل ذاتی او کمک می کند. ائمه اطهار(ع) نیز به این موضوع توجه داشته اند و برای فرزندانشان، درهمان کودکی، کنیه ای انتخاب می کردند. امام جواد(ع)، به پسرش امام هادی(ع)، کنیه ابوالحسن داد و به این کنیه دو جد بزرگوارش امام موسی بن جعفر(ع) و امام رضا(ع) معروفند، اما راویان حدیث با افزودن جهت ممیزه آنها را مشخص می کنند، می گویند: ابوالحسن اول، یعنی امام موسی بن جعفر(ع) و ابوالحسن دوم یعنی امام رضا(ع) و ابوالحسن سوم یعنی امام علی الهادی(ع).

القاب شریفی که بیانگر بعضی از اوصاف این امام بزرگ از ویژگی های برجسته و صفات والای اویند، عبارتند از: ناصح، متوکل، تقی، مرتضی، فقیه، عالم، امین، طیب، رشید، موضح، عسکری، شهید، وفی و خالص.

این کتاب، در بردارنده  موضوعات نظیر زندگی امام هادی(ع) در سایه پدر، نام ها و القاب ، نص درباره امامت آن بزرگوار، حیات ایشان قبل از هجرت به سامرا، قصه هجرت و علل آن، وکلای حضرت، وضعیت شیعیان و علویان در روزگار ایشان، موضع گیری امام در برابر بدعت ها، مکتب اعتقادی، فقهی و کلامی امام هادی(ع)، خلفای زمان آن بزرگوار و مطالب دیگر از حیات شریف وی است.

مولف این کتاب، پژوهش حاضر را به اندازه توان خود در ده ها منبع و مصدر تاریخی، حدیثی، رجالی، کلامی، تفسیری و اخلاقی پیگیری کرده است که از آن جمله می توان کتاب های اعلام الوری، ارشاد، اخبارالدول، اختصاص، امالی(طوسی، صدوق)، احقاق الحق، احتجاج، استبصار، القاب الرسول و عترته، الاتحاف بحب الاشراف، الزام الناصب، اعلام الهدایة، الانساب، بحارالانوار، بصائرالدرجات، بشارة الاسلام، البرهان، بشارة المصطفی، تهذیب الاحکام، تحف العقول، تاریخ یعقوبی، تفسیر عیاشی، تفسیر قمی، توحید، تاریخ خلفاء، حیاة الامام العسکری(ع)، رجال(کشی، طوسی، نجاشی)، علل الشرائع، عقائدالامامیه، الفصول المهمة، کافی، کمال الدین، مروج الذهب، من لا یحضره الفقیه، معانی الاخبار، مسند الامام الهادی(ع)، مجمع البحرین، منتهی الآمال، نورالابصار، ینابیع المودة و ... را نام برد.

در انتهای این اثر، فهرستی از آیات، احادیث، اعلام، مکان ها و بقاع و فهرست مطالب نیز درج شده است.

چاپ نخست کتاب «حیاة الامام الهادی(ع)»(عربی) در شمارگان 1200 نسخه، 400 صفحه و بهای 90000 ریال راهی بازار نشر شد.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
تازه ها
راهبردهای مذهبی امام هادی (ع) برای ایجاد همگرایی اسلامی
امام هادی علیه‌السلام و گسترش شبکه‌های شیعه در قم، ری و خراسان
ظهور حضرت هادى، غروب هجران است
بیان واقعیت‌های عالم در «زیارت جامعه کبیره»/ دلیل وقوع کرامات توسط امام هادی(ع)
برنامه پاکیزه پیرامون امام هادی (ع) ویژه اندروید
برنامه زندگینامه امام هادی علیه السلام (علی النقی)
ویژه نامه میلاد امام هادی علیه اسلام
دانلود والپیپرهای ولادت امام هادی (علیه السلام)
رمزگشانی امام هادی علیه السلام از راز روزهای هفته
ویژه نامه ماه خدا در سیره امام خوبی ها امام هادی علیه السلام
ویژه نامه زیارت غدیریه
پیام‏های تبریک به مناسب میلاد امام هادی علیه السلام
نرم افزار ره توشه ذاکرین دو + دانلود
فراخوان شعر با موضوع امام رضا ، امام هادی ، امام جواد، امام حسن عسگری علیهم السلام
ارائه 42 هزار کتاب اسلامی در سایت‌ امام هادی (ع)
مبلغی که از سوی امام هادی(ع) به ری آمد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در واحد سمنان آغاز به کار کرد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در سمنان برگزار می شود
انسان 250 ساله ، کتابی که باید خواند + دانلود
هدیه امام هادی (ع)به اهل تهران
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع)
امام جواد علیه‌السلام؛ دشمن نفاق
میلاد امام دهم شیعیان امام علی النقی فرخنده باد
گفتار از استاد رحیم پور ازغدی پیرامون اهانت به پیامبر اعظم + دانلود
كنگره سراسری امام محمدتقی(ع) در خرم‌آباد برگزار می‌شود
تعداد برگزیدگان کنگره ملی شعر امام هادی (ع) به 15 نفر افزایش یافت
همایش ملی سیره پژوهی امام هادی برگزار می شود
یك بهانه دست خدا بدهید
طراحان و بازیگران کمپین امام نقی چه کسانی بودند؟ + تصاویر
تخریب بزرگترین حرم شیعیان در شمال آفریقا + فیلم و تصاوير
بقیع از آغاز تا همین امسال
کنگره بین المللی امام علی النقی
زندگاني امام علي الهادي عليه السلام
شرح حدیثی از امام هادی علیه السلام توسط آیت‌ الله مجتبی تهرانی
اصابت گلوله خمپاره به شهر كاظمين 7 شهيد و 40 مجروح برجاي گذاشت
اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
هدف اصلي هتک حرمت‌ ها مخالفت با ولايت ائمه (ع) است
بازی آن‌لاین "شلیک به مرتد" + لینک
شعبده باز گستاخ و معجزه امام
15 فضیلت امام هادی علیه السلام