• ویژه نامه زیارت غدیریه

اخبار > مرامنامه امام شناسی شیعی
 


شماره خبر :١٢٦٢٥٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/03/29    ا   ٢٠:٠٧
 
مرامنامه امام شناسی شیعی
فضل و دانش پیشوای نهم شیعیان؛ امام هادی(ع) در اوج قلل بلند علوم عالم بشریت نقش بسته و رشته های مشعشع آن بر اختران آسمان سر می ساید، نیکی ها و اخلاق پسندیده او را نمی توان به شمار آورد، اما می توان به افتخارآمیزترین آنها که موجب حیرت است، اکتفا کرد. فضیلتی نیست که برای آن بزرگوار نتوان به شمار آورد، زیرا براستی او جمیع صفات نیک و مفاخر معنوی یکجا در خود داشت.
شبکه و پایگاه تخصصی امام هادی علیه السلام : مرامنامه امام شناسی شیعی

منبع: / روزنامه / قدس ۱۳۸۸/۰۴/۰۴
نویسنده : جواد رستگار

فضل و دانش پیشوای نهم شیعیان؛ امام هادی(ع) در اوج قلل بلند علوم عالم بشریت نقش بسته و رشته های مشعشع آن بر اختران آسمان سر می ساید، نیکی ها و اخلاق پسندیده او را نمی توان به شمار آورد، اما می توان به افتخارآمیزترین آنها که موجب حیرت است، اکتفا کرد. فضیلتی نیست که برای آن بزرگوار نتوان به شمار آورد، زیرا براستی او جمیع صفات نیک و مفاخر معنوی یکجا در خود داشت.
ایشان در زمینه صفات خداوند و تنزیه و تقدیس پروردگار مطالبی در سطح عالی دارد که در کتب عالی شیعه آمده است. ایشان همچون امام سید الساجدین زین العابدین(ع) می کوشد با بهره گیری از دعا و نیایش، مفاهیم امامت در اندیشه و باور اسلامی شیعی را انتقال دهد و به نسل های آینده برساند. از منظر امام هادی(ع) زیارت که پیوند روحی و دیدار شوق آمیز است، آن گاه تحقق می یابد که حالی باشد و مقامی، و رازی و نیازی و این پیدا نمی شود مگر پس از شناخت امام و دانستن اهمیت زیارتش و معرفت داشتن نسبت به مقامات روحانی و کمالات معنوی آن برگزیدگان خدا، کسانی که قربشان به خدا، طاعتشان اطاعت خدا، حبشان محبت خداست و با حضور خود رنگی الهی به هستی می بخشند.
در میان زیارتهای جامعه، بی تردید زیارت جامعه کبیره از شهرتی بیشتر برخوردار است. به گونه ای که اغلب عنوان «زیارت جامعه» به همین زیارت اطلاق می شود. شیخ صدوق(ره)، این زیارت را در کتاب «من لا یحضره الفقیه» از زبان امام هادی(ع) نقل کرده است. ایشان همین زیارت را در کتاب عیون اخبار الرضا(ع) نیز آورده است. مرحوم علامه مجلسی(ره) نیز زیارت جامعه کبیره را به نقل از عیون اخبار الرضا(ع)، نوشته شیخ صدوق(ره)، در بحارالانوار، آورده است.
وی درباره سند این زیارت و ارزشهای منحصر به فرد آن می گوید: زیارت جامعه کبیره، از نظر سند، صحیح ترین زیارت و از نظر شمول و گستردگی و انطباق آن بر همه معصومین(ع)، جامع ترین زیارت و از نظر لفظ، فصیح ترین زیارت و از نظر، معنی و مفهوم، بلیغ ترین زیارت و از نظر شأن و منزلت، بالاترین و والاترین زیارت است. این زیارتنامه نیز شامل بلیغ ترین توصیف و کامل ترین نعت و بیان فضیلت ائمه هدی(ع) و حاوی بهترین معانی توحیدی و یکتاپرستی است. تا آنجا که به صورتی روشن و بیانی رسا ارتباط توحید و امامت را نشان می دهد و فضایل ائمه را عطیه الهی و تفضل پروردگار معرفی می کند. متن این دعا اگرچه به شیوه خطابی و گفتاری است، اما در حقیقت بیانگر مقام والای امامت است که از طرف امام معصوم بیان شده است. مرحوم شیخ طوسی نیز در کتاب، «تهذیب الاحکام» خود که یکی از کتب چهارگانه روایی شیعه است و شیخ صدوق در فقه و عیون اخبار الرضا(ع) به سند خود از شخصی به نام نخعی نقل کرده اند که گفت: به علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب(ع) عرض کردم: ای فرزند رسول خدا، مرا گفتاری بیاموز که هر وقت خواستم هر یک از شما را زیارت کنم، همان سخن را در محضرش بگویم.
امام هادی(ع) فرمود: هر زمانی که به آستان(امامی) رسیدی در آنجا شهادتین را در حال غسل و طهارت بر زبان جاری کن، وقتی نگاهت به قبر افتاد، نخست 30 مرتبه الله اکبر بگو و چند قدم راه برو، البته با کمال وقار و آرامش بسیار، گامهای خود را کوتاه بردار و بار دیگر بایست و 30 مرتبه تکبیر را بر زبان جاری کن، سپس نزدیک قبر شو و این بار چهل مرتبه تکبیر بگو تا یکصد مرتبه کامل شود، آنگاه او را با جملات زیر زیارت کن....
گویا سبب این تکبیرهای بسیار آن است که زائران از تعبیرات و مضامین امثال این زیارت، به غلو گرفتار نشوند یا از بزرگی حق غافل نمانند و از اصل استوار «توحید» منحرف نشوند. گو اینکه در این زیارت نیز تعابیری را می توان یافت که بصراحت امکان غلو و زیاده روی در خصوص ائمه(ع) را نفی می کند. از جمله آنکه: شما، خلق را به خدا می خوانید و بر طریق او دلالت می کنید و به خدا ایمان دارید و تسلیم او و مطیع فرمان اویید و به راه خدا، خلق را هدایت کرده و به کلام او حکم می کنید. اهمیت این زیارت زمانی آشکار می شود که با دوران پیشوای دهم بیشتر آشنا شویم. در آن زمان، عده ای در ستایش عظمت امامان مبالغه می کردند و گاه امامان را تا حد خدایی بالا می بردند و گروهی را به خود جذب کرده بودند.
امام هادی(ع) با تکذیب سخن این گروه و اعلام بیزاری از آنها، زیارتی با بلاغت کامل آموزش می دهد تا به وسیله آن بتوان هر یک از ائمه را زیارت کرد. زیارت جامعه، امامت را رمز و راز فلسفه سیاسی اسلام می داند و به همه مؤمنان یادآور می گردد که حکومت عدل الهی از آنِ پیشوایان معصوم است. به تصریح اکثر بزرگان این متن چند صفحه ای، از بهترین منابع و متون برای امام شناسی و آشناشدن پیرامون مکتب امامت با مقام امام و روابط فیمابین امام و امت و امت و امام از یک سو و روابط خدا و امام از سوی دیگر است.
متنی که بیش از دهها تن از بزرگان و محققان دست به شرح و تفسیر آن زده اند، زیارتی که می توان با آن از دور و نزدیک هر یک از معصومین را زیارت کرد و هر بار قرائت آن بی شک بر فهم و درک زائر از امام و امامت می افزاید.
امام هادی(ع) در این زیارت ائمه اطهار(ع) را با جلوه های گوناگون معرفی کرده تا زائر از دریچه های مختلف، آنها را الگو و اسوه خویش قرار دهد و بر تعالی خود همت گمارد. ایشان مجموعه ای کامل از امام شناسی، تبیین امامت و نقش ائمه اطهار(ع) در تشریع و تکوین هستی را در زیارت جامعه کبیره گنجانده است. این زیارت وظیفه ما را در برابر امام(ع) و رابطه امام با خدا و هستی را نیز تبیین کرده است. امام هادی(ع) با این مطالب، مردم را به سطح قابل توجیه نسبت به حکومت وقت و دارایی های معنوی و ارزشمند فراموش شده شان رساندند و اکنون در جهان معاصر و در دنیای خوبی ها و بدی های ممزوج شده و در سرزمینهای اسلامی و غیراسلامی، به خوبی می تواند برای هر فرد حقیقت جو، هادی راه سعادت باشد.
از این روست که می توان زیارت جامعه را مرامنامه امام شناسی شیعی بر اساس آموزه های قرآنی و باطن و حقایق و اشارت وحیانی دانست. این زیارت با فقرات بلندش اوج وجود ائمه اطهار(ع) و بلندای هستی آنان را در نظر دارد و زمینه معرفت و عرفان کامل تر انسان را فراهم می سازد و هرچند در لباس شرح فضایل و کمالات انسانهای کامل و خلفای برجسته الهی بیان شده است، لیکن معارف عمیق توحیدی- ولایی آن بسان سیلی بنیان کن اساس شرک و دوگانه پرستی و بنیاد بیگانه گرایی را بر می کند و با پیشروی به سوی دشت حاصلخیز امت اسلام، تشنه کامان حقیقت و معرفت ناب نبوی را سیراب می کند. معارف فراوان، عمیق و گسترده ای در این زیارت نهفته است که به تشریع و تبیین نیاز دارد تا هم مقام حقیقی آن ذات مقدس مبرهن و روشن گردد و هم میزان تأثیر و کارآمدی آنان در همه عوالم وجود و شؤون هستی دانسته شود؛ زیرا فهم برتر و کامل تر از بهترین راههای ارتباط، انس و معاشرت است.
زیارت جامعه کبیره که در فصاحت و بلاغت احسن و اکمل زیارات است، به فضایل و کمالات انسانهای کامل و خلفای برجسته الهی اشاره می کند، معارف عمیق توحیدی آن، اساس شرک را بر می کند و وجود انسان را از حقیقت و نور ولایت و معرفت سیراب می سازد.
متن این زیارت به گونه ای است که هر منصفی صدور این معارف بلند را از غیرمعصوم، محال عادی می داند. افزون بر آنکه خطوط کلی آن را با خطوط کلی معارف قرآن کریم- که مرجع نهایی در بررسی روایات است- هماهنگ می بیند و این، چیزی است که ما را از بحث سندی آن بی نیاز می کند.
ابتدای زیارت با بهترین تحیت و بزرگداشت سلام آغاز می شود و در ادامه بالاترین معارف اعتقادی انبیا و ائمه(ع) که هر کدام در عین سادگی به تشریح و تبیین نیاز دارد بر می شمارد.
در این زیارت نام جلاله «الله» بارها تکرار می شود و به ذهن می نشیند و دیده دل را به روی غیرخدا می بندد. به طور خلاصه می توان گفت: توصیف کامل و معرفی جامع خاندان رسالت، بیان معارف الهی و مفاهیم توحیدی، شهادت به فضایل ائمه، دعا و درخواست از خدا، پذیرش ولایت و تولا به ائمه نور و معرفت و تبرا از ائمه نار جوهره زیارت جامعه را تشکیل می دهد. به دیگر سخن، امام(ع) در این زیارت «شمه ای از مقامات ولایت» را اظهار فرموده است.
امام هادی(ع) در این زیارت به بیش از 200 فضیلت و منقبت از اهل بیت(ع) اشاره می کند که با در نظر گرفتن این فضیلتها در کنار سایر معارف، اهمیت این عرفان نامه بر همگان آشکار می گردد؛ نخستین ویژگی این زیارت آن است که امام علی النقی(ع) ما را با آداب سخن گفتن با امام آشنا می کند که نخست با سلام و درود بر آن امام شروع می شود و پس از برشمردن برخی مناقب و اوصاف او، با جمله و رحمةا... و برکاته به پایان می رسد.
در این ارادتنامه، امام(ع) به ارتباط امامان(ع) با خداوند اشاره کرده و به جایگاه خدا در نظر امامان معصوم پرداخته است. علاوه بر این امام به عملکرد معصومین در برابر دین خدا و اجرای تعهد و میثاقی که داشته اند اشاره می کند.
بیان دیگر امام هادی(ع) این است که حق، همراه امامان است و هرگز از آنان جدا شدنی نیست و هر که از آنان دور شود، گمراه خواهد شد. ایشان با اشاره به جایگاه رفیع امامان در اسلام و مسلمانان، تصریح می کند که آنان شاهراه و راه راست و گواهان در دین و آن امانتی هستند که حفظش بر مردم واجب است.
در این زیارت، امام(ع) با بیانی شیوا تعلیم می دهد که باید در محضر ائمه به فضل و رتبه و مقام رفیع و حق عظیمشان اعتراف کرد. در فرازی از این زیارت، چهار ویژگی برتر برای صاحبان ولایت می توان یافت آنجا که می فرماید: (خداوند) درود و صلوات ما را بر شما و ولایت شما را بر ما مایه پاکی خلقت ما، طهارت جان و دل ما، تزکیه و تهذیب ما و کفاره گناهان ما قرار داد.
امام(ع) در این زیارت به نکته بسیار مهمی اشاره می کند و آن اینکه تمام اعمال به پیروی از امامان مقبول می افتد و دهها نکته دیگر که هر خواننده را به حیرت وا می دارد. در این زیارت خطاب به ائمه معصومین، گفته می شود خداوند، هستی را به وسیله شما آغاز کرد و به وسیله شما نیز به انجام می رساند. او توسط شما باران را نازل می کند و توسط شما تا زمانی که خود اراده کند، آسمان را از اینکه بر زمین فرو افتد، نگاه می دارد و هم توسط شما غم و اندوه را برمی دارد و سختی ها را برطرف می سازد.

منابع:
نگاهی به زندگی چهارده معصوم(ع)/ شیخ عباس قمی
ستارگان درخشان/ محمد جواد نجفی
زندگانی پیشوای دهم/ عقیقی بخشایشی
فصل نامه شیعه شناسی ش /12 غلو و اهل غلو در فرهنگ شیعی

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
تازه ها
ظهور حضرت هادى، غروب هجران است
بیان واقعیت‌های عالم در «زیارت جامعه کبیره»/ دلیل وقوع کرامات توسط امام هادی(ع)
برنامه پاکیزه پیرامون امام هادی (ع) ویژه اندروید
برنامه زندگینامه امام هادی علیه السلام (علی النقی)
ویژه نامه میلاد امام هادی علیه اسلام
دانلود والپیپرهای ولادت امام هادی (علیه السلام)
رمزگشانی امام هادی علیه السلام از راز روزهای هفته
ویژه نامه ماه خدا در سیره امام خوبی ها امام هادی علیه السلام
ویژه نامه زیارت غدیریه
پیام‏های تبریک به مناسب میلاد امام هادی علیه السلام
نرم افزار ره توشه ذاکرین دو + دانلود
فراخوان شعر با موضوع امام رضا ، امام هادی ، امام جواد، امام حسن عسگری علیهم السلام
ارائه 42 هزار کتاب اسلامی در سایت‌ امام هادی (ع)
مبلغی که از سوی امام هادی(ع) به ری آمد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در واحد سمنان آغاز به کار کرد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در سمنان برگزار می شود
انسان 250 ساله ، کتابی که باید خواند + دانلود
هدیه امام هادی (ع)به اهل تهران
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع)
امام جواد علیه‌السلام؛ دشمن نفاق
میلاد امام دهم شیعیان امام علی النقی فرخنده باد
گفتار از استاد رحیم پور ازغدی پیرامون اهانت به پیامبر اعظم + دانلود
كنگره سراسری امام محمدتقی(ع) در خرم‌آباد برگزار می‌شود
تعداد برگزیدگان کنگره ملی شعر امام هادی (ع) به 15 نفر افزایش یافت
همایش ملی سیره پژوهی امام هادی برگزار می شود
یك بهانه دست خدا بدهید
طراحان و بازیگران کمپین امام نقی چه کسانی بودند؟ + تصاویر
تخریب بزرگترین حرم شیعیان در شمال آفریقا + فیلم و تصاوير
بقیع از آغاز تا همین امسال
کنگره بین المللی امام علی النقی
زندگاني امام علي الهادي عليه السلام
شرح حدیثی از امام هادی علیه السلام توسط آیت‌ الله مجتبی تهرانی
اصابت گلوله خمپاره به شهر كاظمين 7 شهيد و 40 مجروح برجاي گذاشت
اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
هدف اصلي هتک حرمت‌ ها مخالفت با ولايت ائمه (ع) است
بازی آن‌لاین "شلیک به مرتد" + لینک
شعبده باز گستاخ و معجزه امام
15 فضیلت امام هادی علیه السلام
امام هادی و شیعه‌نمای تفرقه‌افکن
پیشینه زیارت جامعه کبیره