• ویژه نامه زیارت غدیریه

اخبار > وارث جود و زیباترین تبلورمفهوم وجود
 


شماره خبر :١٢٦٢٧٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/03/29    ا   ٢١:٤٨
 
وارث جود و زیباترین تبلورمفهوم وجود
دهمین ثمره باغ ولایت، دوازدهمین نهال عصمت و طهارت ونخستین فرزند برومند پیشوای نهم، در یکی از محله های مدینه موسوم به «صریا» که امام موسی بن جعفر(ع) آن را بنا نمود و سالهای دراز، موطن اولاد آن حضرت قرار گرفت، متولد شد و به «علی»؛ زیباترین نامی که در خاندان رسالت سابقه دیرین وخوش خاطره ای داشت، موسوم گردید. کنیه ایشان «ابوالحسن» است که علاوه بر آن حضرت، سه تن از امامان دیگر شیعه؛ «امام علی(ع)»، «امام موسی بن جعفر(ع)» و «امام رضا(ع)» نیز به این لقب معروف می باشند.
شبکه و پایگاه تخصصی امام هادی علیه السلام : وارث جود و زیباترین تبلورمفهوم وجود

دهمین ثمره باغ ولایت، دوازدهمین نهال عصمت و طهارت ونخستین فرزند برومند پیشوای نهم، در یکی از محله های مدینه موسوم به «صریا» که امام موسی بن جعفر(ع) آن را بنا نمود و سالهای دراز، موطن اولاد آن حضرت قرار گرفت، متولد شد و به «علی»؛ زیباترین نامی که در خاندان رسالت سابقه دیرین وخوش خاطره ای داشت، موسوم گردید. کنیه ایشان «ابوالحسن» است که علاوه بر آن حضرت، سه تن از امامان دیگر شیعه؛ «امام علی(ع)»، «امام موسی بن جعفر(ع)» و «امام رضا(ع)» نیز به این لقب معروف می باشند.
پدر بزرگوار ایشان امام جواد (ع) و مادرش «سمانه مغربیه» معروف به سیده وصاحب کنیه «ام الفضل مغربیه» از جمله مدافعان سرسخت زعامت و خلافت الهی بود؛ چنانکه امام خود در شأن مادرش فرمود: مادرم به حق عارف و از بهشتیان است و شیطان سرکش به او نزدیک نمی شود و مکر جباران به وی نمی رسد. او در پناه خدایی است که نمی خوابد و مادر صدیقان و صالحان را به خود وا نمی گذارد.

* اوضاع سیاسی دوران زندگی امام هادی(ع)

ایشان از ذیقعده سال 220 قمری که پدربزرگوارش به شهادت رسید، و در شرایطی که از عمر شریفش بیش از هشت سال و پنج ماه نگذشته بود، عهده دارمقام منیع امامت گردید. دوران امامت ایشان با خلافت شش تن از خلفای بنی عباس یعنی «معتصم»، «واثق»، «متوکل»، «منتصر»، «مستعین» و «معتز» همراه بود. نحوه برخورد این عده با امام (ع) متفاوت بود؛ برخی خصمانه و برخی دیگر رفتار متعادل تری را اعمال می نمودند، گرچه تمامی آنان، در غصب خلافت و نادیده گرفتن حقوق امامت، هم رأی و هم نظر بودند. «متوکل عباسی» دهمین خلیفه عباسی بیش از همه، نسبت به اهل بیت(ع) و خاندان امامت، دشمنی می ورزید و از هر راه ممکن در صدد اذیت آنان بر می آمد و حتی از جسارت به قبورمطهر امامان معصوم(ع)، بویژه قبر مطهر «حضرت اباعبدا... الحسین(ع)» و تخریب خانه های مجاور آن نیز ابایی نداشت. او در سال 243 قمری، امام (ع) را از مدینه به سامرا فراخواند و ایشان را برای همیشه از موطن اصلی و اجداد طاهرینش دور نمود.
رهبر انقلاب اسلامی در ویژگیهای عصر زندگی امام هادی(ع) به این نکته اشاره می کنند که: «در نبرد بین امام هادی(ع) و خلفایی که در زمان ایشان بودند، آن کس که ظاهراً و باطناً پیروز شد، حضرت هادی(ع) بود. این خلفا غالباً با ذلت مردند؛ یکی به دست پسرش کشته شد، دیگری به دست برادرزاده اش و به همین ترتیب بنی عباس تار و مار شدند؛ به عکسِ شیعه. شیعه در دوران حضرت هادی و حضرت عسگری -علیهماالسلام - و در آن شدت عمل، روز به روز وسعت پیدا کرد؛ قوی تر شد.»
امام علی النقی(ع) یازده سال در سامرا، پایتخت عباسیان و در محله ای به نام «عسکر» (منطقه مسکونی نظامیان) به حالت تبعید، زندگی نمود و در این مدت، تحت مراقبت و نظارت دستگاه امنیتی خلافت قرار داشت و از تماس با دوستان و یاران خویش محروم بود. ایشان در مدت اقامت اجباری اش در سامرا، به ظاهر زندگی آرامی داشت، و متوکل می کوشید با تحت کنترل گرفتن، وی را در نقش یکی از درباریان درآورد و از ابهت و عظمت آن بزرگوار در چشم مردم بکاهد. چنانکه طبرسی در همین خصوص می نویسد: متوکل سخت در تلاش بود تا شخصیت امام را نزد مردم پایین آورد.

* امام هادی(ع) و علوم الهی

امام هادی(ع) از چنان شخصیت والا و عظمت روحی برخوردار بود که همگان در مقابل ایشان فروتنی نشان می دادند و ناخواسته در برابرش تواضع کرده و برایش احترام ویژه ای قایل بودند.

حاکمان ستم پیشه اموی و عباسی در مواجهه با پیشوایان حق به هر اقدامی - که به گونه ای در تثبیت موقعیت آنان و تضعیف موقعیت امامان شیعه مؤثر بود - دست زدند، و حتی موفق شدند چهره های وابسته و مزدوری را در لباس عالمان دین و فقیهان شریعت به مسلمانان تحمیل کنند، ولی هیچ گاه نتوانستند در میدان علم و دانش بر پیشوایان معصوم پیشی گیرند، و حتی نتوانستند در یک مورد و برای یک بار آنان را محکوم کنند، با آنکه برخی از آنان - مانند مامون - برای دستیابی به این هدف تلاشهای فراوانی کرده و سرمایه های زیادی صرف نمودند.
اساسی ترین ویژگی علوم ائمه(ع)، خدادادی بودن آن است. آنان در هیچ مکتب و نزد هیچ فردی درس نخواندند، بلکه در پرتو شایستگی ها و لیاقتهایی که داشتند، خداوند چشمه سارهای زلال دانش و معرفت را در قلب پاکشان به جریان و جوشش انداخت و وجود مبارکشان را - به تعبیر امام هادی(ع) - گنجینه های علم و جایگاه های معرفت خویش قرار داد.
امام هادی(ع) از هر فرصتی استفاده کرده و با علوم خدادادی خود به صورت کتبی یا شفاهی، در قالب گفتگو با افراد مختلف به زبان خود آنان، پیشگویی نسبت به حوادث آینده، خبر دادن از نیت افراد و... انسانها را از فروغ دانش خود بهره مند کرده و بدین وسیله آنان را به شاهراه حق، رهنمون می ساخت.

* زهد و عبادت

ایشان در زهد و عبادت نیز همچون علم و دانش یگانه بود. چشمه های معرفت او همواره قلوب مردم را سیراب می نمود و آرامشی مثال زدنی را در دلها حاکم می ساخت.

روزی یونس نقاش، ترسان و لرزان به حضور امام آمد و گفت: ای پسر رسول خدا، من در آستانه مرگ هستم و شما به خانواده من رسیدگی کنید. حضرت جریان را پرسید و او چنین گفت: یکی از درباریان عباسی نگینی را به من داده تا نقشی بر آن بیندازم، بین کار نگین دو نیم شد و شکست و او فردا می فرستد نگین را بگیرد.

اگر از جریان باخبر شود، مرا خواهد کشت. امام سر به زیر افکند، سپس سر را بلند کرد و فرمود: در حقت دعا کردم و مطمئن باش از طرف او به تو آسیبی نخواهد رسید، بلکه این کار به نفع تو تمام خواهد شد، برخیز و برو که ناراحتی نخواهی دید.

فردا صبح یونس همراه با یکی از ماموران با قدمهای لرزان راهی خانه آن مرد شد. طولی نکشید که صاحب خانه وارد شد و به او گفت: ای یونس، بنا بود روی انگشتر نقشی بیندازی ولی بین دو دختر من بر سر این نگین دعواست، اگر ممکن است آن را دو نیم کن و نقش را به نیمه های آن بینداز و برای این کار جایزه ای هم به تو خواهم داد.

یونس گفت: اجازه دهید در این باره فکری بکنم، از آنجا بیرون آمد و با خوشحالی برگشت و به حضور امام رسید و از این لطفی که در حق او فرموده بود، سپاسگزاری کرد. امام هادی(ع) همچون دیگر پیشوایان معصوم(ع) در بالاترین درجه مقام شناخت حق تعالی قرار داشت و همین درک و بینش عمیق، ایشان را به ارتباط و انس همیشگی با خدا واداشته و شعله های آتش عشق به معبود و وصال به حق بر جانشان شرر می افکند و آرامش را از آنان سلب می کرد.

شب هنگام به پروردگارش روی می آورد. شب را با حالت خشوع به رکوع و سجده سپری می کرد و بین پیشانی نورانی اش و زمین جز سنگریزه و خاک حایلی وجود نداشت و پیوسته این دعا را تکرار می نمود: بارالها! گنهکاری بر تو وارد شده و تهیدستی به تو روی آورده است، تلاشش را بی نتیجه مگردان و او را مورد عنایت و رحمت خویش قرارداده و از لغزشش در گذر.

پارسایی و انس با پروردگار آن چنان نمودی در زندگی امام هادی (ع) داشت که برخی از شرح حال نویسان در مقام بیان برجستگی ها و صفات والای آن گرامی، به ذکر این ویژگی پرداخته اند. «ابن کثیر» می نویسد: «کان عابداً زاهداً»، او عابدی وارسته و زاهد بود. ابن عباد حنبلی نیز می گوید: «کان فقیهاً، اماماً، متعبداً...»؛ او فقیه و امام عابد بود. ابوعبدا... جُنیدی نیزمی گوید: «سوگند به خدا، او بهترین مردم روی زمین و برترین آفریده های الهی است. «ابن حَجَر» در شرح حال آن حضرت می نویسد: «و کانَ وارِثَ اَبِیهِ عِلماً و سَخاءً» او در دانش و بخشش وارث پدرش بود.

* سرانجام
امام هادی (ع) سرانجام در سوم رجب و یا به روایتی در 25 جمادی الآخر سال 254 هجری، در ایام خلافت «معتز عباسی»، به وسیله «معتمد»، برادرش، مسموم و در آن غریبه سرا، به شهادت رسید. به هنگام شهادت آن امام همام، جز فرزندش «امام حسن عسکری(ع)»، کسی در بالینش حاضر نبود. امام حسن عسکری(ع) در ماتم پدر بزرگوارش بسیار گریست و خود متوجه غسل، کفن و دفن آن حضرت گردید.

منابع:
1- سیره معصومان / سید محسن امین
2- تاریخ اجمالی پیشوایان علیهم السلام.
3- جلوه های تقوا، محمدحسن حائری یزدی، ج 3.
4- تحلیلی از زندگانی امام هادی(ع) باقر شریف قرشی

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
تازه ها
ظهور حضرت هادى، غروب هجران است
بیان واقعیت‌های عالم در «زیارت جامعه کبیره»/ دلیل وقوع کرامات توسط امام هادی(ع)
برنامه پاکیزه پیرامون امام هادی (ع) ویژه اندروید
برنامه زندگینامه امام هادی علیه السلام (علی النقی)
ویژه نامه میلاد امام هادی علیه اسلام
دانلود والپیپرهای ولادت امام هادی (علیه السلام)
رمزگشانی امام هادی علیه السلام از راز روزهای هفته
ویژه نامه ماه خدا در سیره امام خوبی ها امام هادی علیه السلام
ویژه نامه زیارت غدیریه
پیام‏های تبریک به مناسب میلاد امام هادی علیه السلام
نرم افزار ره توشه ذاکرین دو + دانلود
فراخوان شعر با موضوع امام رضا ، امام هادی ، امام جواد، امام حسن عسگری علیهم السلام
ارائه 42 هزار کتاب اسلامی در سایت‌ امام هادی (ع)
مبلغی که از سوی امام هادی(ع) به ری آمد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در واحد سمنان آغاز به کار کرد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در سمنان برگزار می شود
انسان 250 ساله ، کتابی که باید خواند + دانلود
هدیه امام هادی (ع)به اهل تهران
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع)
امام جواد علیه‌السلام؛ دشمن نفاق
میلاد امام دهم شیعیان امام علی النقی فرخنده باد
گفتار از استاد رحیم پور ازغدی پیرامون اهانت به پیامبر اعظم + دانلود
كنگره سراسری امام محمدتقی(ع) در خرم‌آباد برگزار می‌شود
تعداد برگزیدگان کنگره ملی شعر امام هادی (ع) به 15 نفر افزایش یافت
همایش ملی سیره پژوهی امام هادی برگزار می شود
یك بهانه دست خدا بدهید
طراحان و بازیگران کمپین امام نقی چه کسانی بودند؟ + تصاویر
تخریب بزرگترین حرم شیعیان در شمال آفریقا + فیلم و تصاوير
بقیع از آغاز تا همین امسال
کنگره بین المللی امام علی النقی
زندگاني امام علي الهادي عليه السلام
شرح حدیثی از امام هادی علیه السلام توسط آیت‌ الله مجتبی تهرانی
اصابت گلوله خمپاره به شهر كاظمين 7 شهيد و 40 مجروح برجاي گذاشت
اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
هدف اصلي هتک حرمت‌ ها مخالفت با ولايت ائمه (ع) است
بازی آن‌لاین "شلیک به مرتد" + لینک
شعبده باز گستاخ و معجزه امام
15 فضیلت امام هادی علیه السلام
امام هادی و شیعه‌نمای تفرقه‌افکن
پیشینه زیارت جامعه کبیره