• ویژه نامه زیارت غدیریه

اخبار > «امام شناسی»، جوهره جریان سازی فرهنگی حضرت امام هادی علیه السلام
 


شماره خبر :١٢٦٢٧٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/03/29    ا   ٢١:٥٣
 
حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی رستم‌نژاد :
«امام شناسی»، جوهره جریان سازی فرهنگی حضرت امام هادی علیه السلام
عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی(ص) با اشاره به اهانت صورت گرفته به ساحت مقدس امام هادی(ع) اظهار کرد: این حرکات از کسانی سرمی‌زند که به تعبیر قرآن سفیه و نااهل‌اند و همواره با طهارت‌خواهی و طهارت‌طلبی و نور ایمان و هدایت در ستیز هستند.
شبکه و پایگاه تخصصی امام هادی علیه السلام : «امام شناسی»، جوهره جریان سازی فرهنگی حضرت امام هادی علیه السلام

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی(ص) با اشاره به اهانت صورت گرفته به ساحت مقدس امام هادی(ع) اظهار کرد: این حرکات از کسانی سرمی‌زند که به تعبیر قرآن سفیه و نااهل‌اند و همواره با طهارت‌خواهی و طهارت‌طلبی و نور ایمان و هدایت در ستیز هستند.

اوضاع بسیار پریشان جهان اسلام در زمان امام هادی(ع)

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی رستم‌نژاد، عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی(ص)، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) گفت: در زمان امام هادی(ع) اوضاع فکری و فرهنگی جهان اسلام بسیار پریشان بود. خلفای عباسی برای از بین بردن اسلام کمر بسته‌ بودند، جاعلان حدیث به انتشار احادیث جعلی فراوانی در جهان اسلام می‌پرداختند و شبهه‌افکنان از غلاة گرفته تا صوفیه و دیگران علیه بسیاری از محکمات دینی سخن‌پراکنی و ذهن مردم را مشوش و متحیر می‌کردند.

وی با بیان برخی دیگر از ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی دوران امام هادی(ع) گفت: در آن زمان شیعیان از دیدار مستقیم با امام خود محروم بودند؛ امام هادی(ع) از 20 سالگی تا زمان شهادت (43 سالگی) یعنی حدود 23 سال همراه فرزندشان امام حسن عسکری(ع) در عسکرگاه خلیفه عباسی به سر می‌بردند و در دسترس مردم شیعه نبودند.
این محقق و پژوهشگر عنوان کرد: در آن دوران ظلم و جور طاغوت، شبهه‌افکنی شبهه‌افکنان، گرفتاری علمای شیعه و دسترسی نداشتن آنان به امام(ع) و اوضاع ناگوار فکری و فرهنگی، امام هادی(ع) بهترین مرهم‌ها را بر زخم‌های جهان اسلام گذاشتند و در واقع، مهم ترین کار فرهنگی امام(ع) همین امام‌شناسی بود که در مواضع مختلفی از جمله در زیارت جامعه کبیره منسوب به ایشان متجلی شده است.

میراث جاودان امام هادی(ع)

وی ادامه داد: فعالیت‌های امام هادی(ع) و موضع‌گیری‌ها و روشنگری‌های ایشان و نیز مطالب بازمانده از این امام همام(ع) که یک میراث جاودان است، نشان می‌دهد که این بزرگوار، انسانی والا، عالم، دانشمند و متصل به خاندان نبوت و وحی است و اتفاقاتی که در دنیای اسلام در زمان ایشان می‌افتد، اتفاقاتی عظیم است. از جمله می‌توان به ظهور غلاة در آن زمان اشاره کرد که نسبت به آن حضرت(ع) و خط امامت اهل غلوّ بودند.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) خاطرنشان کرد: امام هادی(ع) صاحب زیارت جامعه هستند و در عبارات این زیارت‌نامه آمده است که فضائل اهل بیت(ع) پایان‌پذیر نیست.

برای مثال در بخشی از این زیارت آمده است: «موالی لا احصی ثنائکم و لا ابلغ من المدح کنهکم و من الوصف قدرکم»؛ این عبارت نشان می‌دهد که انسان‌های عادی همچون ما به کنه مدح امام(ع) و سرچشمه‌های اصلی مدح ایشان و توصیف قدر امام نخواهند رسید؛ یعنی ایشان بالاتر از حد و مرز درک و فهم ما هستند و حقیقت و کنه واقعیت امام(ع) را انسان‌های عادی همچون ما درک نمی‌کنند.

جایگاه ائمه معصومین(ع) در کلام سه معصوم

وی با اشاره به این‌که امام(ع) اگرچه در زمان غالیان زندگی می‌کردند، اما سخن ایشان غلوّ نیست، تصریح کرد: جالب است که امام صادق(ع) هنگامی که می‌خواهند انسان‌ها را از غلوّ برحذر بدارند، می‌فرمایند: «ما خرج إلیکم من علمنا إلا ألفاً غیر معطوفه؛ از علم ما جز الف غیرمعطوفه چیز دیگری به شما نرسید».

علامه مجلسی در بحار(25/283) و در توضیح این حدیث می‌گوید: الف غیر معطوفه ـ که به خط کوفی و به صورتی شکسته نوشته می‌شد ـ به معنای آن است که ما از 28 حرف، حتی یک حرف کامل را از علوم به شما نگفتیم.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: این گفته نشان می‌دهد که عمق علم اهل بیت(ع) تا کجا بوده و این امر در کلمات امام هادی(ع) چه زیبا آمده است، آنجا که می‌فرمایند: «مالی کیف أصف حُسن ثنائکم و أُحصی جمیل بلائکم و بکم أخرجنا ا... من الذلّ و فرّج عنا غمرات الکروب و أنقذنا من شفا جرف الهلکات و من النار». این‌ها عبارات گوهربار امام هادی(ع) درباره امام معصوم(ع) است که ایشان نیز نوری از انوار این سلسله هستند.

وی در تشریح این مطلب اضافه کرد: امیرالمؤمنین(ع) نیز درباره این مطلب و در عبارت عجیبی می‌فرمایند: شما در باره فضیلت ما اهل بیت(ع) به کنه آنچه خدا برای ما قرار داده است، هرگز نخواهید رسید و حتی به یک‌صدم آن نیز نمی‌رسید: «فانکم لمن تبلغوا من فضلنا کنه ما جعله ا... لنا و لا معشار العشر». این حقیقتی است که درباره اهل بیت(ع) وجود دارد؛ هم‌چنان‌که حضرت امام رضا(ع) نیز در جایی فرموده اند: «لا یقاس بنا احد؛ به ما احدی مقایسه نمی‌شود».

توهین کنندگان،سفیهان جامعه

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی(ص) در بخش دیگری از سخنان خود درباره اهانت صورت گرفته به ساحت مقدس امام علی النقی الهادی(ع) اظهار کرد: این حرکات از کسانی که به تعبیر قرآن سفیهان جامعه هستند، سر می‌زند و مشابه آن را در طول تاریخ و اقوام گذشته نیز شاهد بوده‌ایم. وی اضافه کرد: این حرکات از کسانی سرمی‌زند که منطقی ندارند و زبان آن ها تنها کشتن، ترور، توهین و تحقیر است. درباره انبیاء فراوان ذکر شده است که قوم آنان از ‌این‌گونه رفتارها با پیامبران الهی(ع) کرده‌اند. از این رو، این مطلب یک ریشه قرآنی و تاریخی دارد و نسبت به پیامبران گذشته این اتفاق افتاده و قرآن نیز نمونه‌های فراوانی از این مسائل را بیان کرده است.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اشاره قرآن به این مطالب از باب آن است ‌که تسلایی برای خاطر مؤمنان باشد که بدانند خداپرستان و موحدان جرمشان طهارت دل و ایمان است: «وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلَّا أَن یُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ؛ و بر آنان عیبى نگرفته بودند جز این‌که به خداى ارجمند ستوده ایمان آورده بودند»(بروج/8). وی ادامه داد: در شعر فارسی ما نیز به این‌نکته تصریح شده که زیبایی طاووس باعث شده تا او صید صیاد شود: دشمن طاووس آمد پرّ او، ای بسا شه را بکشته فرّ او/ گفت من آن آهوم کز ناف من، ریخت آن صیاد خون صاف من. این محقق و پژوهشگر با اشاره به این‌که نااهلان با طهارت دشمنی دارند، افزود: هم‌چنان‌که بنابر آیات قرآن، پاسخ قوم لوط به طهارت‌خواهی و طهارت‌طلبی لوط آن بود که: «أَخْرِجُوهُم مِّن قَرْیَتِکُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ یَتَطَهَّرُونَ؛ آنان را از شهرتان بیرون کنید، زیرا آنان کسانى‏اند که به پاکى تظاهر مى‏کنند»(اعراف/82)؛ بنابراین، طهارت نزد نااهلان عیب است و آنان تاب تحمل آن را ندارند و خفاش‌صفت با نور در ستیزند.

 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
تازه ها
ظهور حضرت هادى، غروب هجران است
بیان واقعیت‌های عالم در «زیارت جامعه کبیره»/ دلیل وقوع کرامات توسط امام هادی(ع)
برنامه پاکیزه پیرامون امام هادی (ع) ویژه اندروید
برنامه زندگینامه امام هادی علیه السلام (علی النقی)
ویژه نامه میلاد امام هادی علیه اسلام
دانلود والپیپرهای ولادت امام هادی (علیه السلام)
رمزگشانی امام هادی علیه السلام از راز روزهای هفته
ویژه نامه ماه خدا در سیره امام خوبی ها امام هادی علیه السلام
ویژه نامه زیارت غدیریه
پیام‏های تبریک به مناسب میلاد امام هادی علیه السلام
نرم افزار ره توشه ذاکرین دو + دانلود
فراخوان شعر با موضوع امام رضا ، امام هادی ، امام جواد، امام حسن عسگری علیهم السلام
ارائه 42 هزار کتاب اسلامی در سایت‌ امام هادی (ع)
مبلغی که از سوی امام هادی(ع) به ری آمد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در واحد سمنان آغاز به کار کرد
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع) در سمنان برگزار می شود
انسان 250 ساله ، کتابی که باید خواند + دانلود
هدیه امام هادی (ع)به اهل تهران
همایش ملی سبک زندگی امام هادی(ع)
امام جواد علیه‌السلام؛ دشمن نفاق
میلاد امام دهم شیعیان امام علی النقی فرخنده باد
گفتار از استاد رحیم پور ازغدی پیرامون اهانت به پیامبر اعظم + دانلود
كنگره سراسری امام محمدتقی(ع) در خرم‌آباد برگزار می‌شود
تعداد برگزیدگان کنگره ملی شعر امام هادی (ع) به 15 نفر افزایش یافت
همایش ملی سیره پژوهی امام هادی برگزار می شود
یك بهانه دست خدا بدهید
طراحان و بازیگران کمپین امام نقی چه کسانی بودند؟ + تصاویر
تخریب بزرگترین حرم شیعیان در شمال آفریقا + فیلم و تصاوير
بقیع از آغاز تا همین امسال
کنگره بین المللی امام علی النقی
زندگاني امام علي الهادي عليه السلام
شرح حدیثی از امام هادی علیه السلام توسط آیت‌ الله مجتبی تهرانی
اصابت گلوله خمپاره به شهر كاظمين 7 شهيد و 40 مجروح برجاي گذاشت
اهانت به امام هادي(ع) مي‌تواند يک اهانت استراتژيک محسوب شود
هدف اصلي هتک حرمت‌ ها مخالفت با ولايت ائمه (ع) است
بازی آن‌لاین "شلیک به مرتد" + لینک
شعبده باز گستاخ و معجزه امام
15 فضیلت امام هادی علیه السلام
امام هادی و شیعه‌نمای تفرقه‌افکن
پیشینه زیارت جامعه کبیره